- REKLAMA -
22.3 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Užice pružilo najžešći otpor okupatoru 1941.

Užice pružilo najžešći otpor okupatoru 1941.

- REKLAMA -

Užice je jedan od gradova u kome je pružen najžešći otpor okupatorskoj vojsci u kome su se istakli hrabri narednik Miloje Zečević i jedan od građana Dragomir Nikolić, poručeno je sa obeležavanja 81. godišnjice Aprilskog rata u Užicu. Vence su između ostalih položili delegacija Grada Užica, delegacija SUBNOR-a, Gradska opština Sevojno i Gradski odbor potomaka ratnika Major Kosta Todorović.

aprilski rat
Foto: Radio Luna

Poginulo je 118 osoba, 67 vojnika i 51 građanin među kojima je i pet žena dok za dva lica nije utvrđen identitet. Iako je otpor branilaca Užica bio organizovan brzo i spontano ipak nije bio slab i Nemci nisu mogli lako da ga slome.

Foto: Radio Luna

Na ovom mestu hrabri narednik Miloje Zečević skočio je na nemački tenk i protivtenkovskom minom uništio tenk i njegovu posadu, ali je poginuo pogođen rafalnom paljbom mitraljeza sa drugog tenka. Pod pritiskom nadmoćnijeg neprijatelja, vojnici i građani su se povlačili dublje u unutrašnjost grada. Među građanima posebno se istakao Dragomir Nikolić, mašinovođa iz užičke ložionice koji je dejstvovao iz kafane Zlatibor, rekaoje kustos istoričar narodnog muzeja Užice Nemanja Obraović.

Aprilski rat
Foto: Radio Luna

U jednom nemačkom izveštaju za Nikolića se navodi: Ali na uglu jedne kuće još uvek sedi jedan mitraljezac. Prokleto vešto ovaj momak rukuje svojim oružjem. Ne možeš mu prići.

Foto: Radio Luna

Tu smo pokazali da je Užice jeda od gradova koji pružilo herojski otpor čak i za razliku od nekih većih gradova poput Beograda, Novog Sada ili Zagreba gde su okupatora dočekivali cvećem, a mi smo ga dočekali mitraljezom. tako smo dokazali da se sloboda mora platiti skupom cenom. Mi smo uvek ponosni na sve naše junake, rekao je učenik Medicnske škole Radoje Mitrovi koji je došao sa svojim odeljenjem.

Nemcima je bilo očigledno da u Užicu deluje snaga na koju nisu nailazili u svakom drugom mestu. U nemačkim izveštajima ostalo je zabeleženo da su oni, po ulasku u razrušeno Užice, zatekli mnogobrojne civile sa oružjem u ruci kraj zadimljenih puškomitraljeza ili sa pištoljima.

Foto: Radio Luna

Užice je jedan od gradova u kome je pružen najžešći otpor okupatorskoj vojsci. Vojnici i građani Užica su se udružili i organizovali herojsku odbranu grada. napad je počeo u ranim jutarnjim časovima 15. aprila. Iako su bili svesni da je vojska u rasulu i da je Užice nemoguće odbraniti branioci nisu želeli da bez borbe predaju svoj grad. Užičani su oduvek cenili slobodu i znali da se žrtvuju. U znak sećanja na naše pretke koji su bili poslednja odbrana Užicu u Arpilskom ratu 1941. godine danas smo ovde da pokažemo da ne zaboravljamo njihovu žrtvu i stradanje, rekao je zamenik gradonačelnika Užica Dragoljub Stojadinović.

Foto: Radio Luna

Aprilski rat je počeo 6. aprila 1941. godine bombardovanjem Beograda i drugih gradova sa hiljdama civilnih žrtava i ratnim razaranjem. zvaničnoj ezavršen 17. aprila 1941. kada su bivši ministar spoljih poslova Aleksandar Cincar-Marković i general Radivoje Janković potpisali kapitulaciju.

Foto: Radio Luna

Vence na spomenik Miloju Zečeviću su položili delegacija Grada Užica, delegacija SUBNOR-a, delegacija MZ Carina, GO potomaka ratnika 1804-1918. Major Kosta Todorović, Gradska opština Sevojno, delegacija SUBNOR-a Užice, delegacija SUBNOR-a Sevojno i GO SPS-a.

Foto: Radio Luna

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
48 %
1.7kmh
1 %
Sub
23 °
Ned
24 °
Pon
24 °
Uto
24 °
Sre
22 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime