- REKLAMA -
0.2 C
Užice
Početna EKO Traže promenu lokacija

Traže promenu lokacija

- REKLAMA -

Tim projekta Uspostavljanje sistema za održivo upravljanje kabastim otpadom na teritoriji gradova Užica i Tuzle BWL je zatražio od resornih službi grada Užica da se promene pojedine lokacije za postavljanje kontejnera narandžaste boje zbog kontinuiranih loših rezultata od uvedene sistemske promene pre više od pola godine.

Iz BWL tima su ukazali da zabrinjavaju rezultati u Stefanovića prolazu (između Gimnazije i Muzičke škole), u Ratarskoj ulici (kod garaža Bioktoša), na platou kod gradskog bazena, na raskrsnici za Specijalnu školu Miodrag V. Matić i na Zabučju (na skretanju za vidikovac).

I dalje na nepredviđenim mestima

 

Od novembra prošle godine JKP Bioktoš postavlja kontejnere za kabasti otpad istovremeno na 20 lokacija u gradskim mesnim zajednicama Užica poslednjeg vikenda svakog meseca, na oko četiri dana. Do sada su organizovano prikupljali kabasti otpad tokom sedam takozvanih narandžastih vikenda.

Foto izvor Fejsbuk/Ere recikliraju

  • Iz opšte statistike da se zaključiti nekoliko stvari: količine prikupljenog kabastog otpada konstantno rastu (od početnih 5, 7 do poslednjih 13,8 t). Procenat čistoće prikupljenog otpada oscilira i kreće se od najlošijih 54% (u martu) do najboljih 79% (u januaru). Trenutno se taj odnos ustalio na nekih 70-75% čistoće, što je donekle prihvatljivo, iako ostaje velikih 25-30% greške (druge vrste otpada u narandžastim kontejnerima), naveli su iz BWL tima na Fejsbuk stranici Ere recikliraju.

Foto izvor Fejsbuk/Ere recikliraju

U sklopu BWL projekta, u Regionalnom centru za upravljanje otpadom Duboko je uređeno reciklažno dvorište gde građani, bez plaćanja naknade, mogu odlagati kabasti otpad radnim danima od 7 do 14 sati.

  • Do sada je tu priliku iskoristilo 36 Užičana sa dovezenih 23 t kabastog otpada, dodali su iz BWL tima.

Pojedini građani Užica su prethodnih meseci, na informativnim sastancima i posredstvom društvenih mreža, iskazivali nezadovoljstvo što u gradu nema više kontejnera za kabasti otpad ili što su postavljeni daleko od njihovih domova.

Uspostavljanju sistema, podsetimo, prethodila je odluka Gradskog veća da Program postavljanja opreme za prikupljanje komunalnog otpada na teritoriji grada dopune lokacijama za odlaganje kabastog otpada u posebne kontejnere koje su definisale stručne službe grada i resorne komisije.

  • Verovali ili ne, u gradu nema velikog broja lokacija na koji možete da spustite kontejner zapremine pet ili sedam metara kubnih i da ispoštujete sve preduslove koje nalažu struka, javna bezbednost. Razlog je vezan i za konfiguraciju terena, nedostajući broj javnih površina, predočio je za Lunu menadžer BWL projekta Miloš Radojević najavljujući sistemsku promenu krajem novembra prošle godine.
  • Sistem će počivati na individualnoj odgovornosti, ali po cenu ličnog komfora, napomenuo je tada Radojević.

Nameštaj, belu tehniku, lampe i lustere, tepihe, kaučeve, ogledala, delove pokućstva i automobilske gume od kraja novembra prošle godine građani Užica bi trebalo da ubacuju u kontejnere narandžaste boje, psolednjeg vikenda u mesecu, umesto svakodnevno u ili oko druge komunalne opreme kao što je do tada bio slučaj. Kabasto i dalje viđamo pored kontejnera za komunalni otpad po gradu.

Članica Gradskog veća zadužena i za zaštitu životne sredine Nada Jovičić za Radio Lunu je ukazala na značaj edukacije stanovništva o adekvatnom zbrinjavanju otpada i savesnog postupanja pojedinaca.

  • To su ključni koraci i tek tada možemo koristiti svu opremu koju dobijamo na pravilan način, napomenula je gradska većnica. Nakon usvajanja Plana razvoja grada Užica od 2023. do 2030. godine, kako je dodala, uslediće izrada Lokalnog plana upravljanja otpadom koji bi definisao nadležnosti, pa i kaznenu politiku za neodgovorno postupanje.

Oko 230.000 evra je donirala Evropska unija kako bi Užice nabavilo opremu i uspostavilo održiv sistem upravljanja kabastim otpadom, dok je JKP Duboko, kao nosilac projekta prekogranične saradnje, uložilo oko 55 000 evra sopstvenih sredstava.

RCUO Duboko je nabavilo mašinu šreder za drobljenje kabastog i građevinskog otpada u cilju uštede deponijskog prostora i usmeravanja usitnjenog materijala na tržište sekundarnih sirovina, ka proizvodnji alternativnih goriva za cementnu industriju.

- Advertisement -
J.P.
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
clear sky
0.2 ° C
0.2 °
0.2 °
76 %
1.4kmh
0 %
Sub
13 °
Ned
5 °
Pon
9 °
Uto
8 °
Sre
15 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime