- REKLAMA -
1.8 C
Užice
Početna Iz prve ruke Bajina Bašta, Požega, Kosjerić, Arilje SSS: Uz rudnu koloniju i zagađenje u sledećih nekoliko stotina godina

SSS: Uz rudnu koloniju i zagađenje u sledećih nekoliko stotina godina

Potencijalne opasnosti geoloških istraživanja litijuma i jadarita i dugoročne posledice po prirodu, biljni i životinski svet, život i zdravlje čoveka su bili u fokusu tribine nazvane COPY LOZNICA/PASTE POŽEGA, održane u petak u sali MZ Požega u organizaciji udruženja građana Inicijativa za Požegu.

- REKLAMA -

Netaknuta priroda nema cenu, rudnici litijuma ne bi bili motor razvoja Srbije nego kočnica zbog čega je važno osvestiti se, udružiti i ne dopustiti kompanijama, poput Rio Tinto, da dođu i kopaju, poručili su predstavnici Skupštine slobodne Srbije sa tribine u Požegi istakavši da će u suprotnom Srbija, sa oko 1,1 odsto rezervi litijuma, postati rudna kolonija.

–  Mi tu nećemo videti ništa sem ekstremnog zagađenja i to u sledećih minimum nekoliko stotina godina, poručila je sa tribine u Požegi profesorka Biološkog fakulteta u Beogradu dr Ljiljana Tomović naglasivši da će uskoro biti neisplativo vađenje litijuma iz ruda i da su litijumske baterije pred izumiranjem.

Ljiljana Tomović je podsetila da se u svetu ubrzano radi na razvoju tehnologija natrijum- jonskih baterija i jednostavnijih tehnologija jeftinijeg izvlačenja litijuma iz mora gde je skriveno 90 odsto rezervi ruda.

–  Litijum gubi bitku za pet do deset godina donimacije i to nije pitanje zelene agende i dogovora Evrope nego je to već završena priča. Litijum će biti prevaziđen što znači da neko želi na brzinu da se obogati. Ovo je pitanje grabeži na svetskom nivou, rekla je Ljiljana Tomović naglasivši da je teže izvodljivo da kompanije, nakon što eksploatacija ne bude isplativa, ulože dodatan novac kako bi nadoknadile štetu po životnu sredinu i vratile je u prvobitno zatečeno stanje.

Na domaća i iskustva stranih zemalja je ukazala profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Biljana Stojković istakavši da su istraživanja postojanja rude na pojedinim mestima zagadila podzemne vode i celokupnu vegetaciju.

–  Ne može da se desi da kopate, a da ne dođe do poremećaja pod zemljom, da ne pričam o tome šta će biti na zemlji i šta će sve teći tim podzemnim vodama i ulaziti u reke, dodala je Stojković pojasnivši da bi istraživanje i kopanje ruda dugoročno opustošilo zelene krajeve Srbije, da bi uticalo na poljoprivredu i turizam, dok bi stanovništvo moglo da ima velike troškove lečenja zbog potencijalnog trovanja.

Profesor dr Zoran Radovanović je ukazao svaka tehnološka operacija, i klasična eksploatacija litijuma i jadarita, nose velike rizike po zdravlje i životnu sredinu.

–  Čoveka uhvati jeza kada pomisli da će u Jadar svakog dana stizati hiljadu tona sumporne kiseline koja uz hlorovodoničnu predstavlja najjaču kiselinu. To je toliko teretnih vagona, a jedan da se prevrne bi bila katastrofa, rekao je Radovanović dodavši da iz kompanije Rio Tinto tvrde da će izmeniti tehnološki proces da bi rizike sveli na minimum, ali da to zahteva dodatna ulaganja i da je teško zamislivo da se o tome povede računa u zemlji i sistemu koji je sklon različitim nivoima korupcije.

Rio Tinto i spin of kompanije, prema navodima Stojković, ne otkrivaju tehnološki proces pod izgovorom da je to poslovna tajna.

Inicijativa za Požegu: Projekat o geološkim istraživanjima bez detaljnih informacija

–  Traže da im verujemo da je to čista tehnologija i to je problem i to ne sme da se dozvoli, rekla je profesorka Biljana Stojković navodeći da Nemačka, sa oko tri puta više rudnih rezervi litijuma od Srbije, ne dopušta dolazak kompanije Rio Tinto tragajući za tehnologijom koja neće upropastiti životnu sredinu.

Govornici na tribini u Požegi su istakli da je oko 200 000 članova akademske zajednice, pre svega uže, u obavezi da progovori protiv potencijalnog urušavanja životne sredine.

Složili su se da ekološke teme mogu probuditi prkos i bunt i biti pokretačka snaga koja može umrežiti i ujediniti one koji žele da učestvuju u donošenju odluka i žive u uređenoj državi.


Mihajlović: Svaki rudnik uz najviše standrade


Građani Loznice su pre tri dana protestom, zvižducima i povicima ministarki energetike i rudarstva Zorani Mihajlović iskazali nezadovoljsto protiv projekta Jadar.

– Da li će tog projekta biti odlučiće građani, naglasila je potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka Zorana Mihajlović istakavši da je litijum ekonomska i generacijska prilika za ubrzani napredak Srbije.

–  Sve što se bude radilo, svaki novi rudnik, moći će da radi samo uz najviše standarde zaštite životne sredine. Odluka o tome može da bude doneta tek kad budu završene sve studije i kad čujemo kakav je stav građana, istakla je Mihajlović dodavši da ne postoji ugovor ni sa jednom kompanijom o eksploataciji litijuma.

Kompletna tribina COPY LOZNICA/PASTE POŽEGA je dostupna na stranici Inicijative za Požegu na društvenoj mreži Fejsbuk.

- Advertisement -
Jelena Penezić
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
1.8 ° C
1.8 °
1.8 °
85 %
1.5kmh
94 %
Sub
0 °
Ned
5 °
Pon
5 °
Uto
4 °
Sre
6 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime