- REKLAMA -
5.6 C
Užice
Početna Iz prve ruke Bajina Bašta, Požega, Kosjerić, Arilje Bor: Neophodan Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume

Bor: Neophodan Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume

Podrška Švajcarske projektu užičkog udruženja Bor. Udruženje pozvalo građane Zlatiborskog okruga da im upute svoje predloge o najboljem načinu plasiranja sredstava Budžetskog fonda za šume u njihovim sredinama

- REKLAMA -

Šuma za šume – vlast za građane, naziv je projekta kojeg će do marta 2023. godine sprovoditi Udruženje vlasnika privatnih šuma Bor iz Užica sa ciljem, kako su naveli, da doprinesu namenskom i transparentnom trošenju sredstava budžetskog fonda za šume u opštinama Zlatiborskog okruga.

–  U toku projekta su planirane brojne akcije i aktivnosti javnog zagovaranja kojima Udruženje vlasnika privatnih šuma Bor planira da utiče na gradsku administraciju da pristupi izradi Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume, istakli su iz udruženja Bor pojasnivši da nameravaju da donosiocima odluka na nivou grada jasno prenesu stavove građana Užica koji su vlasnici privatnih šuma u Zlatiborskom okrugu, te da im ponude ekspertizu koja može biti od koristi u procesu izrade Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume.

Postojanje tog dokumenta na lokalu, kako je za Lunu navela menadžerka projekta Jasminka Dizdarević, važno je jer je zakonski preduslov da bi sredstva iz Budžetskog fonda mogla da se plasiraju.

–  Budžet svake lokalne samouprave u Srbiji prihoduje ova sredstva na određenom kontu na ime naknade za korišćenje drveta. Zapravo, svako ko poseče drvo mora da plati određenu taksu iz koje se puni fond i ta sredstva postaju namenska sredstva za unapređenje stanja šuma. Najvažnija promena koju izrada Programa donosi je transparentnost načina trošenja sredstava jer se programom unapred planira iznos sredstava i propisuju se mere za koje je moguće utrošiti sredstva, napomenula je Dizdarević.

Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma Omorika, kojoj pripada i udruženje Bor, u oktobru prošle godine je ukazala da je Užice među retkim lokalnim samoupravama u Srbiji koje su dostavile izveštaj o trošenju tih sredstava Upravi za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Dizdarević je ukazala da su na sastanku prošle godine nadležne službe grada Užica predstavnicima mreže udruženja RAŠ Omorika predočile podatak da je prethodne godine budžet prihodovao milion dinara, inače, namenskih sredstava za unapređenje stanja šuma. Dizdarević nam je prenela navode nadležnih da je taj novac u celosti utrošen za pošumljavanje i podelu sadnica građanima u okviru projekta Udahnimo život prirodi koji lokalna samouprava sprovodi sa Ministarstvom zaštite životne sredine.

–  Mišljenja smo da je ovo adekvatan i namenski način trošenja sredstava, ali da praksa treba da bude drugačija. Mi smatramo da je neophodno u potpunosti ispoštovati proceduru i unapred svake godine donositi Program kako bi proces bio transparentniji i građanima ostavljena mogućnost da daju predloge gde ulagati. Prema našim istraživanjima od prošle godine, ogomna većina građana Užica na prvo mesto stavlja pošumljavanje, pa onda slede ostale mere koje nikako ne treba zanemariti, dodala je Dizdarević uz komentar da je odlična vest što je ovogodišnjim budžetom grada planirano 1,5 miliona na poziciji unapređenja stanja šuma jer, kako je istakla, to znači da će biti neophodno doneti Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za šume.


–  Primer dobre prakse bio bi kada bi neka lokalna samouprava donela Program, nakon toga raspisala javni konkurs i na taj način dodelila sredstva najboljim projektima za unapređenje stanja šuma, a da na konkursu pod jednakim uslovima učestvuju i građani i javni sektor. Nije nam poznato da postoji primer takve lokalne samouprave u našoj zemlji, napomenula je menadžera projekta Šume za šume – vlast za građane kojim će, kako je dodala, nastojati da Grad Užice postane primer dobre prakse, naročito zbog činjenice da je inicijativa krenula od strane građana.

 

 Iz udruženja Bor su najavili da praksu, započetu u Užicu, planiraju da prenesu i u druge opštine Zlatiborskog okruga.

–  Ova je inicijativa već započeta upućivanjem zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja kojim Udruženje traži informaciju od drugih opština u okrugu o godišnjem iznosu namenskih sredstava fonda u njihovim budžetima, a u cilju upućivanja adekvatnih predloga u ovoj oblasti, napomenuli su iz udruženja Bor.

Naglasivši da u Zlatiborskom okrugu više od deset miliona godišnje ostane neutrošeno za unapređenje stanja šuma, RAŠ Omorika je apelovala prošle godine na lokalne samouprave u Zlatiborskom okrugu da ulažu svoj deo sredstava fonda u pošumljavanje i u preventivne mere kojima se šume štite od požara.

–  Pozicije u budžetu postoje, a nadležni su izrazili spremnost da krenu u tom smeru. Realno tek izlazimo iz zimskog perioda kad je bilo nemoguće preuzimati bilo kakve mere u šumi, odgovorila je Dizdarević.

Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma Omorika, koja deluje na teritoriji Zlatiborskog okruga, sprovodila je prošle godine kampanju javnog zagovaranja pravičnog i namenskog trošenja sredstava Budžetskog fonda za šume u Užicu, Bajinoj Bašti i Priboju. Ispitivali su stavove oko 300 građana, organizovali ulične akcije.

Foto izvor/RAŠ Omorika/https://www.privatnesume.rs/

–  Vidno je bilo iznenađenje na licima mnogih kada ih zaustavimo na ulici i pitamo da li su nekada bili na pošumljavanju ili imaju neku parcelu koju bi pošumili. Stariji sugrađani su se sećali akcija sa Pokretom Gorana na kojima su u mladosti učestvovali. Ne treba zaboraviti da je prostor od Užica do Mokre Gore pre svega 60 godina bio golet, a sada je svuda oko puta šuma. Kada je građanima postavljeno pitanje da odaberu šta su za njih tri prioriteta u usmeravanju sredstava budžetskog fonda, najveći broj njih se odlučio za pošumljavanje (80% ispitanih), zatim sledi borba protiv ilegal­nih seča (68%) i zaštita od požara i štetnih bolesti sa 64%. Ovo je razumljivo s obzirom na probleme sa kvalitetom vazduha koji su svima poznati, navela je Dizdarević.

Zlatiborski okrug među najšumovitijim regionima Srbije sa oko 45 odsto teritorije pod šumama, malo više u privatnom u odnosu na državno vlasništvo

Regionalna asocijacija vlasnika privatnih šuma Omorika, u okviru projekta Od šuma za šume, izradila je Vodič za korišćenje sredstava Budžetskog fonda za šume koji je dostupan na sajtu www.privatnesume.rs. Dokument, kako su naveli, izrađen je sa ciljem da građanima posluži da saznaju kako da dođu do sredstava koja im po zakonu pripadaju i kako da se udruže i unaprede svoje šume.


Podsetimo, Reginalna razvojna agencija Zlatibor je 2019. godine objavila dokument Strategija otvaranja privatnih šuma u Užicu i Bajinoj Bašti kojeg su osmislili šumarski inženjeri  Đorđe Marić i Savo Bešlić u težnji da udruženjima vlasnika privatnih šuma približe problematiku otvorenosti šuma i ponude im smernice za lakšu gradnju šumskih puteva


Bor: Godišnje oko deset kilometara novih šumskih puteva u okrugu


Uprava za šume je skoro pre deset godina omogućila da sredstva iz Budžetskog fonda budu dostupna i vlasnicima privatnih šuma, ukazali su i iz udruženja Bor naglasivši da su udruženja iz Zlatiborskog okruga duži niz godina najaktivnija kada je u pitanju konkurisanje za sredstva fonda za koja javni konkurs raspisuje Uprava za šume.

–  Svake godine preko deset kilometara novih šumskih puteva bude urađeno u našem okrugu iz tih sredstava. Najveće interesovanje vlada upravo za ove mere, pa tako preko 90% sredstava bude povučeno za izgradnju šumskih puteva. Namena ovih puteva je višestruka, a najvažnija je njihova protivpožarna uloga. Preostala sredstva izdvajaju se uglavnom za pošumljavanja kojih bi sigurno bilo više da ne postoje zakonska ograničenja iz drugih zakona prema kojima nije dozvoljeno pošumljavane poljoprivrednog zemljišta, a tu spadaju i zapuštene livade i pasnjaci, napomenula je Dizdarević pojasnivši da problem ograničenja u pošumljavanju vide kao dobar razlog oko koga se treba okupljati, ali da se u tom konkretnom slučaju, kako je dodala, mora zagovarati na nacionalnom nivou.

Srbija i dalje nema osnovan Nacionalni savez vlasnika šuma. Prema navodima Dizdarević, neophodno je da se on izrodi iz potrebe lokalnih i regionalnih udruženja, ali bi predstavljao logičan sled događaja i bio legitiman da predvodi zagovarački proces.

Inače, skoro polovina šuma Srbije je u privatnom vlasništvu.

Udruženje Bor iz Užica okuplja 46 članova koji zajedno poseduju više od 300 hektara šuma, RAŠ Omorika više od stotinu vlasnika privatnih šuma u Užicu, Priboju i Bajinoj Bašti.


RAŠ Omorika je osnovana novembra 2020. godine na inicijativu tri udruženja vlasnika privatnih šuma i saradnjom Udruženja vlasnika privatnih šuma Bor iz Užica(osnovanog 2016. godine), UVPŠ Zaovine iz Bajine Bašte i UVPŠ Alba iz Priboja.


UVPŠ Bor i RAŠ Omorika za ovu godinu najavljuju aktivnosti na teme šumarstva, zagađenja vazduha i potrošnje ogreva u domaćinstvima Zlatiborskog okruga.

–  Sprovešćemo veliko istraživanje da saznamo na šta se domaćinstva u okrugu greju, koliko su efikasni i koliko se zagađenja vazduha generiše iz toga. Uzorak je ozbiljan (preko 1500 kuća), najavili su iz udruženja Bor čiji su predstavnici prethodnih godina bili aktivni i na uključivanju vlasnika privatnih šumskih poseda u lanac snabdevanja drvnom biomasom u težnji da doprinesu održivom razvoju tržišta bioenergije u okrugu.

- Advertisement -
J.P.
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
5.6 ° C
5.6 °
5.6 °
81 %
1kmh
93 %
Čet
10 °
Pet
17 °
Sub
18 °
Ned
21 °
Pon
20 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime