- REKLAMA -
10.3 C
Užice
Početna Srbija i region Društvo Potrebna centralna evidencija slučajeva nasilja u porodici

Potrebna centralna evidencija slučajeva nasilja u porodici

- REKLAMA -

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je da je ove godine usvojen Zakon o rodnoj ravnopravnosti, izrađena je i Strategija za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i da je, uz Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, normativni okvir u ovoj oblasti unapređen.

Mihajlović je na sednici Saveta za suzbijanje nasilja u porodici istakla da je ono što nedostaje i na čemu mora da se radi uspostavljanje centralne evidencije o nasilju u porodici kako bi se efikasnije pratila primena zakona.

Zato smo i kroz novu strategiju inicirali formiranje sveobuhvatnog registra koji bi sadržao sve podatke o učiniocu svih oblika nasilja prema ženama, navela je potpredsednica Vlade.

Ona je naglasila da bi se sveobuhvatnim registrom obezbedio kontinuitet u praćenju ponašanja nasilnika, što bi pomoglo u proceni rizika od svih oblika rodno zasnovanog nasilja i stvorilo uslove za preventivno delovanje.

Važno je, kako je poručila, da radimo na prevenciji, da ohrabrimo žene da prijave nasilnike, ali i da edukujemo širu zajednicu šta je sve nasilje i da svi imamo odgovornost da prijavimo nasilnike, a žrtve podržimo, kao i da dodatno osnažimo sigurne kuće.

Kroz rad Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova predložili smo izmenu Porodičnog zakona, da se ukine mogućnost sklapanja maloletničkih brakova, kao i inicijativu za izmenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, jer maloletnički brakovi treba da budu prepoznati kao nasilje, rekla je Mihajlović.

Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije Maja Popović, koja je i predsedavajuća Savetu za suzbijanje nasilja u porodici, istakla je da su se od početka primene zakona, 1. juna 2017. godine, grupe za koordinaciju i saradnju sastale 10.848 puta i razmotrile 192.220 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, te izradile 61.327 individualnih planova zaštite i podrške žrtvi.

U istom periodu zamenici javnog tužioca podneli su 72.344 predloga za produženje hitne mere, a sudovi u Republici Srbiji produžili su u 70.732 slučaja hitne mere za 30 dana.

Sednici Saveta prisustvovali su i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić-Tepavčević, državne sekretarke Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstva za brigu o porodici i demografiji, kao i zamenica republičkog javnog tužioca, pomoćnica ministra zdravlja.

Takođe, bili su prisutni i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, navodi se u saopštenju Kabineta potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
10.3 ° C
10.3 °
10.3 °
42 %
3.2kmh
100 %
Pet
10 °
Sub
12 °
Ned
4 °
Pon
6 °
Uto
4 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime