- REKLAMA -
10.3 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Zajedno za život pred nama

Zajedno za život pred nama

- REKLAMA -

U Srbiji godišnje 4.500 žena oboli od raka dojke jer su efikasne inovativne terapije nedostupne većini pacijentkinja.

U borbi protiv karcinoma dojke, neophodno je da medicina i psihologija deluju zajedno rana dijagnostika i inovativne terapije, uz psihološku podršku neizostavni su elementi lečenja ove bolesti, zaključeno je na četvrtoj po redu tribini u okviru kampanje

Ukazujući na važnost rane dijagnostike u borbi protiv raka dojke dr Maja Gulan, šef odseka za hirurgiju dojke užičke Opšte bolnice, ističe činjenicu da je Srbija u vrhu među evropskim zemljama po stopi umiranja od raka dojke.

-Glavni uzrok smrtnosti od raka dojke su metastaze i to u 90% slučajeva. Naš cilj jeste da ranim otkrivanjem i adekvatnim lečenjem sprečimo pojavu metastatske bolesti ili da što duže odložimo njeno ponovno pojavljivanje. Savremenim i inovativnim terapijama možemo značajno  da  produžimo  i poboljšamo kvalitet života žena sa matastazama, imajući u vidu da samo trećina  osoba  obolelih od metastatskog karcinoma dojke preživi dože od pet godina. Najnovije terapijske mogućnosti značajno produžavaju život i smanjuju rizik od smrti za čak 30 odsto. Ovaj podatak je veoma ohrabrujući, naročito kada se ima u vidu da su te terapije namenjene pacijentkinjama sa najčešćim podtipom: HER2- i HR+, koji su zastupljeni u 70 odsto slučajeva, istakla je Gulan.

Maja Gulan

Slavica Simić, psihološkinja i predsednica Savetovališta za žene sa invaliditetom obolele od raka dojke Jefimija, osvrnula se na psihološku podršku kao važan segment borbe sa ovom bolešću.

-Trenutak susreta sa dijagnozom raka dojke jedan je od najtežih, kao i suočavanje sa gubitkom kose nakon hemioterapija. To su momenti kada je potrebno biti tu za obolelu ženu i pružiti joj potrebne oblike podrške, od kojih su psihološka, informativna i iskustvena podrška one koje imaju najveće pozitivne učinke, rekla je Simić.

Bitan trenutak predstavlja i spoznaja da se bolest vratila ili proširila na ostala tkiva.

-Ova informacija primorava ženu da potpuno drugačije sagleda bolest, i stavlja je u poziciju da spozna da će bolest biti prisutna tokom celog njenog života, što nije bio slučaj sa dijagnozom rano otkrivenog raka dojke. Uz odgovarajuću  stručnu i podršku okruženja, i u ovoj poziciji, obolela žena može da utiče na kvalitet svog života, da usmeri svoje napore na ono što joj je važno u životu, ne dozvoljavajući da bolest bude ta koja je definiše, zaključila je Simić.

Slavica Simić

Savetovalište za žene obolele od raka dojke Jefimija daje podršku obolelim ženama i one se mogu javiti savetovalištu na broj telefona 031/550-100, dežurstva su utorkom i sredom od 9 do 12 časova, četvrtkom od 18 do 20 časova zimi, a sredom od 19 do 21 čas obavlja se savetovanje u grupama.

Kampanju Udruženi za život pred nama organizuje Savetovalište za žene obolele od raka dojke Jefimija u saradnji sa još šest udruženja Društvo za borbu protiv raka iz Sombora, Evropa dona i Budimo zajedno iz Beograda, Ženski centar Milica iz Vrnjačke Banje, udruženje žena obolelih i lečenih od raka dojke Volja iz Kragujevca i Udruženje žena sa rakom dojke Biser iz Niša.

 

 

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
10.3 ° C
10.3 °
10.3 °
93 %
1.6kmh
10 %
Čet
21 °
Pet
11 °
Sub
16 °
Ned
22 °
Pon
12 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

90 komentari

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime