Svaka druga odrasla osoba u Srbiji ima više kilograma nego što bi trebalo, dok svako treće dete ima prekomernu telesnu težinu i „po toj statistici za decu smo u vrhu Evrope“, naglasile su Ana Obradović i Maja Janković, viši dijetetičari nutricionisti u Domu zdravlja Užice. Ukazavši na procenu da je 21 odsto stanovništva Srbije gojazno, one su podsetile da je gojaznost hronična bolest koja se leči ceo život.
„Najveći deo našeg društva je u predgojaznom stanju“, napomenule su za Radio Lunu podsetivši da gojaznost dolazi postepeno, zbog čega preporučuju da o pravilnoj i izbalansiranoj ishrani „vodimo računa od malih nogu“.
U Savetovalište za dijabetes u užičkom Domu zdravlja sve češće dolaze devojčice, pa i dečaci, sa detektovanom insulinskom rezistencijom.
„Dolaze građani isključivo sa problemom, zbog ozbiljnih zdravstvenih razloga, recimo posle infarkta ili novootkrivenog dijabeta, pa do saveta za – ’Da uđem u haljinu za svadbu’“, predočile su apelujući na građane da im se obrate kako bi dobili psihološku podršku i individualni plan ishrane, prilagođen stilu života pojedinca.
Redovni obroci su osnov, a preskakanje doručka je „prejedanje u najavi“.
„Jedan kuvani obrok mora biti dnevno. Jedite sporije, jer kad se polako jede, čovek se pre zasiti. Više od deset puta sažvakajte zalogaj, pa tek onda progutajte“, poručile su opštoj populaciji uz podsećanje da se rizik od gojaznosti, uz genetsku predispoziciju, povećava sa nedostatkom pravilne ishrane i nedovoljnom fizičkom aktivnošću.
„Vreme je najveći problem“, predočile su u razgovoru za Radio Lunu odgovarajući i na pitanja šta zdravo jesti kod kuće, a šta na poslu, i koja je najbolja zdrava užina za najmlađe.