11.5 C
Užice
Početna Slobodno vreme Sport Užičanka vicešampionka sveta u trci sa preprekama

Užičanka vicešampionka sveta u trci sa preprekama

Užičanka Ana Božilović još jednom je dokazala da za nju ne postoje granice. Na Svetskom prvenstvu u trci sa preprekama, Spartan World Championship u Abu Dabiju od 8. do 10. decembra prošle godine osvojila je drugo mesto na trci u veoma jakoj konkurenciji sa takmičarima iz celog sveta, gde je trčala 21 kilometar preko peščanih dina, po visokimm temperaturama, a uz to trebalo je savladati i tridesetak prepreka.

Master menadžer bezbednosti po struci, zaposlena kao oficir u Posebnoj jedinici policije-Policijskoj brigadi u Beogradu Ana Božilović za Radio Lunu je navela da joj se još uvek nisu slegli utisci i postignut uspeh joj deluje nestvarno.

Ovo je bila trka od 21 kilometar, trčali smo kroz pustinju preko peščanih dina, gde  je usput trebalo preći preko 30 prepreka kao što su penjanje uz konopac, nošenje tereta, puzanje ispod bodljikave žice, preskakanje visokih zidova, karike i tako dalje. Takmičara je bilo iz celog sveta, ali nemam uvid u tačan broj ljudi koji su se takmičili, jer odredjeni broj njih nije uopšte završilo trku, jer su kolabirali na pola, onesvešćivali se, odustajali…, priča Božilović.

Ona navodi da je samo želela da učestvuje na ovoj trci i da bi učešće za nju bio ogroman životni podvig.

S obzirom da je trka bila ekstremna i jako teška, bio mi je cilj da je uopšte završim i izdržim do kraja, nisam ni pomišljala da ću ostvariti neki plasman. Na samom startnom paketu piše upozorenje za trku postoji realna mogućnost da možete UMRETI ili se ozbiljno povrediti na ovoj trci. Tako da je već tu bilo jasno, koliko je ovo ekstremno. Trčati 21 kilometar kroz pustinju, po pesku, peščanim dinama gde se penjete četvoronoške, noge propadaju kroz pesak, popneš se jedva dva koraka pa propadneš jedan i sve tako…temperatura u jednom momentu 36 stepeni, vreo vazduh, sunce koje nas prži sve vreme, patike pune peska koji pravi žuljeve i na sve to treba preći 30 prepreka…Jako teška trka, ali neverovatan osećaj kad prođeš kroz cilj. A kamoli čuti da si drugi na svetu i da je u Srbiji euforija zbog toga. Da su poznaninci ponosni na ono što sam postigla. Puno mi je srce, navela je Božilović.

Ističe da se nije posebno spremala za ovu trku, imala je samo pojačane treninge trčanja.

Ceo zivot sam u sportu i redovno treniram tako da ne mogu da kazem da sam se spremala samo za ovo. Za trku sam radila sa Milošem Mitrovom, koji je jedan od trenera u klubu Absolute health & fitness, koji je takođe bio u Abu Dabiju i koji je isto postigao neverovatan uspeh, osvojio je prvo mesto u svojoj kategoriji. Moram da spomenem i Luku Medenicu koji je bio četvrti i Nikolu Vučkovića koji je bio 19. na svetu u Elitnoj konkurenciji. Mi svi trčimo za isti tim na trkama ovog tipa po Srbiji. To su OCR trke ( Obstacle Course Racing), kojih ima širom Srbije. Tako da sam jako ponosna na moju ekipu, rekla je Božilović.

Tri godine unazad učestvuje na trkama po Srbiji, a na nekima je osvojila neko od prva tri mesta. U oktobru na trci 13,5 km na Adi ciganliji bila je druga u Open kategoriji, u septembru NorthStorm na trci 13km na Paliću zauzela je prvo mesto u starosnoj kategoriji, pa trka Hero’s Run 7km u BIH Tjentište 1.mesto, pa NorthSpirit 25km u Somboru gde je bila drugoplasirana.

Volim da učestvujem na ovim trkama jer su spoj sporta i prirode i zahtevaju da imaš i kondiciju i snagu i i izdržjivost i spretnost, ali i snalaženje u prirodi. Uvek su negde ili po planinama ili pored jezera, reka, kroz šumu itd. I održavaju se kakvi god da budu vremenski uslovi, obično na cilj uđeš sav blatnjav. Ljudi koji učestvuju na ovim trkama su jedna posebna zajednica koja se međusobno bodri i pomaže, upoznala sam neke neverovatne ljude. Volim ove trke, jer svaka je simulacija života, naiđeš na prepreku koju moraš preći i nastaviti dalje, bez odustajanja, bez obzira koliko ti je teško, koliko te nešto boli, koliko si povređen… mislim da svima koji učestvuju ovo pomaže da postanu i psihički jači i dožive neke svoje male lične pobede, kazala je Božilović.