- REKLAMA -
11.9 C
Užice
Početna Slobodno vreme Zdravlje Možda je imate, a ne znate: Perimenopauza počinje u kasnim tridesetim(AUDIO)

Možda je imate, a ne znate: Perimenopauza počinje u kasnim tridesetim(AUDIO)

- Ako nemate i ne možete da nađete sat vremena za trening, onda ćete, verovatno, u životu morati da nađete sat vremena za terapiju, poruka je sa skupa Lideri sa dušom

- REKLAMA -
  • Nervozni ste, a ne znate zašto. Izvilenite i promenite se u sekundi, više niste radosni i ne možete da uradite oni što ste hteli i apsolutno ne znate šta vam je. To je perimenopauza. Postoji put povratka iz toga – vežbanje, ukazala je Marina Lazarević, biznis mentor, govoreći na skupu Lideri sa dušom pred ženama koje su želele da budu detaljnije informisane o problemu koji ih muči u tridesetim i u ranim četrdesetim godinama života.
  • Lekovi ne moraju da budu prvo rešenje tog problema, istakla je Lazarević predočavajući svoje iskustvo i poručivši da bi žene posle četrdesete godine trebalo da vežbaju tri do četiri puta nedeljno oko dvadeset minuta.
  • Ako nemate i ne možete da nađete sat vremena za trening, onda ćete, verovatno, u životu morati da nađete sat vremena za terapiju, napomenula je.

Fitnes instruktorka: Nismo matore sa 40 godina, vežba mora da bude prijatelj našem telu i našim hormonima

Nismo ni svesni koliko nas ima te simptome i koliko nas misli da nešto nije u redu sa nama, a to je objašnjivo. To je perimenopauza. Moguće je svesti simptome na normalu, navela je Lazarević

  • Treba slušati sebe. U četrdesetim godinama treba da dovedemo sebe u period ritmičnih dešavanja jer nam to ublažava simpotome perimenopauze, poručila je master profesor fizičkog vaspitanja i sporta Marijana Kutlešić, fitnes instruktorka, predočivši da je vežbajući sa ženama iskusila da im je umetnost danas organizovati vreme i pronaći slobodan sat za trening.

Perimenopauza se pojavljuje u četrdesetim godinama, ali može da zadesi žene i u tridesetim. Traje od nekoliko meseci ili nekoliko godina.

  • To je period pre menopauze. U tom periodu telo ulazi u potpune promene. Tada počinje da se stvara sve manje estrogena što dovodi do osteoporoze, slabosti kostiju, i vrlo lako može da dođe do povreda kostiju, zglobova. Zato se uvek preporučuje vežba. Mogu i suplementi, ali je uvek najbolje ako možete nešto da rešite prirodnim putem, ukazala je Kutlešić.

Kako je navela, ne postoji studija ili test koji bi mogao da potvrdi da su žene ušle u period perimenopauze ili menopauze. Praćena je neredovnim menstrualnim ciklusima.

  • Možemo uraditi analizu hormona, ali su hormoni u tom periodu skloni rastu i padanju, tako da ni na osnovu toga ne možemo da kažemo da smo u periodu perimenopauze. Zasigurno možemo da osetimo noćna znojenja, iznenadne valunge, preosetljivost dojki, prelaze u raspoloženjima, iznenadne umore. Odjednom nam bude teško bilo šta da radimo, a potom dobijemo nalet energije da možemo sve, i tako u krug. Jedan od simptoma perimenopauze je i nevoljno mokrenje tokom kijanja ili smejanja, suvoća vagine ili nelagodni seksualni odnosi. Svi ti simptomi mogu da se ublaže i sve je do nas, sposobni smo za to, predočila je master profesor fizičkog vaspitanja i sporta Marijana Kutlešić, fitnes instruktorka.

Prema navodima Lazarević, rešenje je u organizovanju rasporeda, u disciplini i rutini.

  • Treba krenuti od emocija i na taj način možemo vratiti sebi sebe. Moramo se suočiti sa emocijama kako bismo smanjili nivo stresa, napomenula je.

Fitnes instruktorka Kutlešić je istakla da će svaka fizička aktivnost smanjiti stres i nervozu i sigurno doneti nešto dobro.

  • Što se pre pozabavimo našim telom, ono će se lakše nositi sa hormonalnim izazovima koji su svakodnevni u rastu i padu i koji utiču na promene raspoloženja, poručila je Kutlešić istakavši da je kod perimenopauze, kao i kod bolesti i povreda, važno ublažiti simptome jer u suprotnom, kako je istakla, neće proći samo od sebe.
  • Perimenopauza ne mora da bude noćna mora već može postati period uživanja, otkrivanja onog što imamo u nama, u našem telu. Na prvom mestu je vežba i ona ublažava simptome. Važan je prvi korak i zato treba uraditi bar jedan trening, jednu vožnju biciklom, šetnju, lagano trčanje kome prija, plivanje, jogu, pilates, ples. Nemojte da vas to mrzi. Nismo matore sa četrdeset godina, sve to možemo. Vežba mora da bude prijatelj našem telu i našim hormonima, poručila je Kutlešić.

Ona je pojasnila da je neophodno usmeriti vežbanje na razvoj pokretljivosti zglobova, kukova, ramenog pojasa i drugih koji su ukočeni.

  • Na pokretljivosti treba puno raditi. Treba sve to otvoriti i razmrdati jer, kad to razradimo, mi procirkulišemo celu energiju u našem telu, pojasnila je uz savet da treba početi od vežbi pokretljivosti slabijeg inteziteta.

Marina Lazarević je predočila da joj je pomogla i nordijska šetnja. Kako je navela, takva šetnja pokreće 95 odsto mišića i prija onima koji ne mogu da se bave težim fizičkim aktivnostima.

  • Meni je nordijska šetnja povećala kapacitet pluća. Pomogla mi je da povećam poslovnu kondiciju i da poslovne izazove prihvatam sa manje stresa. Smanjila je broj vrtoglavica i umor. Plus, to je šetnja u grupi i poboljšava socijalizaciju, što je važan faktor za produžetak života, ukazala je Lazarević.

Važno je prestati sa pušenjem, smanjiti unos alkohola i povećati unos kalcijuma i vlakana kroz ishranu. Fitnes instruktorka je ukazala na važnost sna i ujednačenog ritma života.

  • Dajte sebi ritam. Lezite u isto vreme, budite se u isto vreme, jedite u isto vreme, ali ne posle 6,7 uveče. To mnogo prija organizmu i nešto će se sigurno promeniti u telu i razmišljanju.

Prema navodima Kutlešić, za telo u tridesetim i četrdesetim, pa i u periodu perimenopauze, jako je bitan i trening snage.

  • Tako otporom i snagom jačamo naše kosti. Treba krenuti sa laganim vežbanjem sa tegovima. Može to svaka žena, ako se oseća dobro i ako nije imala teže operacije. Tegovi povećavaju mišićnu masu koja ubrzava metabolizam, navela je.

Ona je podsetila da vežbanje utiče pozitivno i na kardiovaskularni sistem.

  • Sa godinama se smanjuje kapacitet pluća, rad srca… Fizička aktivnost, na bilo koji način, podstiče rad srčanog mišića i ubrzava metabolizam i sigurno će vam pomoći, preporučila je istakavši i značaj raznovrne ishrane.

Perimenopauza je uvod u menopauzu.

  • Menopauza nije bolest već period života sa promenama na koji možemo da utičemo, dodala je master profesor fizičkog vaspitanja i sporta Marijana Kutlešić istakavši da je mnogim ženama lakše kada znaju da ni muškarci, mada u drugom periodu života, nisu uskraćeni od simptoma sličnih menopauzi.

Sagovornice su poručile da se period trajanja perimenopauze može smanjiti, te da zavisi i od stepena koliko će se žene promenama posvetiti.

Radionica Zdravi stilovi života: Ako imamo zdravlje, imamo sve ostalo(AUDIO)

- Advertisement -
Jelena Penezić
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine. Poslednje obuke: * Trening Monitoring lokalnih javnih konkursa u organizaciji Balkanske istraživačke mreže Srbije BIRN, Građanske inicijative i FORCA Požega, septembar 2023. godine, Požega * Trening Menjaj na zeleno!; Beogradska otvorena škola, u saradnji sa USAID, Mladi istraživači Srbije, The Nature Conservancy, ENECA i Američka privredna komora u Srbiji (AmCham); septembar 2023. godine, Šabac * Zapadni Balkan: Kako da novinari ostanu bezbedni prilikom praćenja protesta(online kurs: Journalism Now; BY THOMSON FOUNDATION), avgust 2023. godine * Obuka Istraživačko novinarstvo, u organizaciji Nezavisnog udruženja novinara Srbije NUNS i Ambasade SAD, maj 2023. godine, Beograd * Trening obuka iz oblasti analize dezinformacija Analiza (dez)informacija, mart 2023. godine u Novom Sadu u organizaciji Novosadske novinarske škole i FakeNews Tragača
- REKLAMA -
Užice
clear sky
11.9 ° C
11.9 °
11.9 °
76 %
1.8kmh
0 %
Pon
11 °
Uto
19 °
Sre
19 °
Čet
20 °
Pet
14 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime