Seksualnost je i dalje tabu tema u mnogim društvima, što dodatno otežava razgovor o seksualnom nasilju, posebno u okviru partnerskih odnosa. Seksualno nasilje u porodici često ostaje skriveno iza zatvorenih vrata, prekriveno stidom i društvenim normama koje obeshrabruju prijavljivanje i razgovor o ovim delikatnim pitanjima. Nažalost, u praksi se susrećemo i sa ekstremnim slučajevima, poput incesta i nedozvoljenih polnih radnji unutar porodičnog kruga, koji se retko prijavljuju, ali imaju dalekosežne posledice po žrtve, kao i seksualno uznemiravanje kao novije krivično delo, rekao je podkastu Glas za promenu dr Petar Ristović, psihijatar i psihoterapeut.
Ključno pitanje u razumevanju partnerskog seksualnog nasilja jeste pristanak. Svaka intimna radnja mora biti zasnovana na obostranom pristanku, a njegovo odsustvo jasno ukazuje na čin nasilja. Nažalost, i dalje živimo u društvu u kojem je prisutan patrijarhalni model odnosa, gde se očekuje da žena bude poslušna i udovoljava partneru, što dodatno otežava prepoznavanje seksualnog nasilja u partnerskim odnosima.
U sudskoj psihijatrijskoj praksi retko se susrećemo sa direktnim prijavama partnerskog seksualnog nasilja, ali to ne znači da ono nije prisutno, istakao je dr Ristović. Razlozi zbog kojih žene trpe seksualno nasilje u partnerskim odnosima su različiti – strah od osude, ekonomska zavisnost, emocionalna povezanost sa nasilnikom ili čak nedostatak svesti o tome da ono što doživljavaju jeste nasilje.
Psihološke posledice seksualnog nasilja u partnerskim odnosima su duboke i dugotrajne. Silovanje od strane partnera izaziva ozbiljnu traumu koja može ostaviti posledice na mentalno zdravlje, dovesti do depresije, anksioznosti, posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i niza drugih psiholoških problema. Terapijski pristup ovim žrtvama zahteva poseban tretman koji uključuje kombinaciju psihoterapije i, ukoliko je potrebno, farmakološke terapije, naglašava Ristović.
U poslednjim godinama, povećan broj prijava nasilja ukazuje na veću svest i bolju podršku žrtvama. Zakonodavne promene i angažovanost institucija omogućavaju ženama da lakše progovore i potraže pomoć. Ipak, postoji još mnogo prostora za unapređenje, posebno kada je reč o edukaciji i destigmatizaciji seksualnog nasilja u partnerskim odnosima. Ključno je nastaviti sa podizanjem svesti i pružanjem podrške žrtvama, kako bi svaka osoba imala pravo na život bez nasilja i straha.