- REKLAMA -
8.5 C
Užice
Početna Slobodno vreme Zdravlje Garabinović: Kašalj duži od dva meseca - signal (AUDIO)

Garabinović: Kašalj duži od dva meseca – signal (AUDIO)

- REKLAMA -

Prema podacima Instituta Batut u Srbiji je do 12. januara veliki kašalj potvrđen kod 1.051 osobe. U Zlatiborskom okrugu je obuhvat vakcinom koja štiti od velikog kašlja visok, a prošle godine su registrovana dva pojedinačna slučaja obolelih od velikog kašlja, saopštili su za Radio Lunu iz Zavoda za javno zdravlje Užice.

Veliki kašalj (pertusis) poznat u narodu kao magareći kašalj je zarazna infekcija koju uzrokuje bakterija bordetela pertusis i zahvata disajne puteve.

Česta je kod dece i odlikuje se upornim kašljem, a kod male dece može doći i do napada kašlja i zacenjivanja. Takođe može doći i do povraćanja nakon kašlja ili zastoja disanja. Kašalj može da traje i duže od mesec dana, a u proseku traje oko dve nedelje. Zbog vakcinacije koja podiže imunite češće se javljaju blaži oblici velikog kašlja. Ponekad je veliki kašalj teže razlikovati od nekog drugog kašlja koji nastaje zbog drugih uzročnika, rekla je dr Katarina Ristović iz Zavoda za javno zdravlje Užice.

Veliki kašalj je skoro bila zaboravljena bolest usled vakcinacije, kazala je načelnik Dečijeg dispanzera u Užicu Novka Garabinović, pošto je bila uspešna vakcinacija kada je obuhvat bio preko 95 posto.

I tada u jednom periodu nismo imali veliki kašalj. Sada se opet javlja zbog neredovno vakcinisanih i zbog drugog tipa vakcine koji se daje, to je komponenta pentaksima koja se daje deci, i očigledno posle ukidanja vakcinacije u četvrtoj godini protiv velikog kašlja koja je bila do pre 20 godina, od tada zaštita od vakcine protiv velikog kašlja je na 10, 15 godina i zato se ponovo javlja veliki kašalj. Kako se pojavi u populaciji kao i grip on se javlja sporadično, ali je njegovo širenje jako brzo, rekla je Garabinović.

Bakterija bordetela pertusis je jako virulentna što znači simptomi se javljaju vrlo brzo posle zaražavanja i lako se širi jer je to, kako kaže dr Garabinović kašalj koji je jak i intezivan i te kapljice se prenose u ceo prostor u kome se boravi.

Bolest se javlja u tri faze. U prvoj kao običan grip, kad počne da se slini i kašlje, da bi nakon toga u perioda od dve, tri nedelje počeo kašalj da se javlja intezivije dolazi do zacenjivanja u epizodama, i onda ide treći period koji je period opravka. Traje oko tri meseca. Kada neko kaže da kašlje duže od dva meseca to je nama signal da velikog kašlja ima. U svom radu sam skoro imala slučaj da je tata kašljao više od dva meseca, dete kašlje poslala sam da se urade antitela na pertusis i dobila pozitivan odgovor, navodi dr Garabinović i ističe da su jako osetljiva deca najmanjeg uzrasta do godinu dana, jer su disajni putevi  uski, zato što je količina sekreta velika i nadržaj takav da oni nemaju mišiće da se bore sa tim kašljem.

Vakcinacija se sprovodi odavno kroz vakcinu Di-te-per, a sada DTaP. U Srbiji je vakacinacija počela 1959. godine, ali 70- godina je krenula organizovanija vakcinacija gde je postignut obuhvat kojem se teži i zapravo onako kako se sprovodi, a to je da obuhvat dece određenog uzasta kada se vakcinišu bude veći od 95 posto, kaže dr Ristović.

Redovna vakcinacija se sprovodi u prvoj godini života sa tri doze vakcine od dva do šest navršenih meseci. Revakcina je u drugoj godini, kao i pred polazak  u školu na sistematskom pregledu u šestoj, sedmoj godini života. U Zlatiborskom okrugu je obuhvat dobar, pa se retko javlja veliki kašalj kod osobe koja nije potpuno vakcinisana ili koja je iz nekog razloga preskočila vakcinaciju ili zbog drugih objektivnih zdravstvenih razloga nije mogla da primi vakcinu, navela je Ristović.

Prema njenim rečima odrasla osoba može da se zarazi velikim kašljem i to ukoliko su propustili vakcinaciju ili nisu primili sve doze zaštite.

Vakcinisani se mogu zaraziti velikim kašljem, ali neće imati simptome ili će biti blaži i neće ukazivati da je u pitanju ta infekcija. Vakcinacija sprečava razvijanje bolesti, ne znači da ne možete da se zarazite. Vakcinisana osoba obolela od velikog kašlja može  ukoliko se kod nje razvije infekcija da bude prenosnik velikog kašlja, objasnila je dr Ristović.

Foto: M. H.

Prema podacima Dečijeg dispanzera Užice u 2023.godini je u Užicu u prvoj godini obuhvat vakcinacije bio 98 posto, a u drugoj godini revakcinom 92, 58 odsto, kazala je dr Garabinović.

Bitno je da obuhvat vakcinacije protiv velikog kašlja bude veliki. Jer pertusis se širi brzo, vakcinacija sa samo malim padom od 5 do 10 posto dozvoljava mu prostor da se lako širi i prenosi. Veliki kašalj će se javljati i zato što deca od kada je ukinuta u četvrtoj godini vakcinacija protiv pertusisa imaju taj prozor, ali je super za one koji su vakcinisani oni bar imalo imaju imunitet na veliki kašalj. Oni koji nisu vakcinisani oni nemaju i oni će širiti epidemiju. Svi koji su vakcinisani i revakcinisani oni i kad dođu u kontakt sa velikim kašljem u manjem su riziku da obole ili blago oboljevaju, jer nije 100 posto zaštita od vakcina, rekla je dr Garabinović.

Prema inicijativi Instituta Batut postoji predlog da se dopuni vakcinacija protiv velikog kašlja dece u osmom razredu kada oni primaju još jednu dozu difterije tetanusa, a postoji i varijanta da se odrasli vakcinišu protiv velikog kašlja i za sada je to na nivou inicijative, saopštili su iz Zavoda za javno zdravlje Užice.

Doktorka Garabinović smatra da je to dobra inicijativa.

Mislim da će ta vakcina u osmom za one koji su primili za upis u školu vakcinu tetraksim koji sadrži komponentu pertusisa biti odlična zaštita, ali za one koji nisu primili tetraksim trebalo bi i pre, možda u petom razredu dati revakcinu protiv pertusisa, jer sigurno će se zaključiti da taj acelularni pertusis koji je komponenta pentraksima štiti manje nego nekadašnji celularni pertusis koji se davao kao jednokomponentna vakcina, navela je dr Garabinović.

Laboratorijska analiza za veliki kašalj se radi u Institutu Batut

Laboratorijska potvrda se sprovodi u Institutu za javno zdravlje Srbije Milan Jovanović Batut, gde se radi PSR test ili serološke analize, to su antitela na toksin bakterije koja izaziva veliki kašalj. Od dužine trajanja kašlja zavisi koji se uzorak uzima. Izabrani lekar može ukoliko posumnja na veliki kašalj da napiše uput pacijentu za analizu. Uput treba da se overi na komisiji u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje u Užicu, poštse analiza radi van teritorije našeg okruga, saopštila je dr Ristović.

U Zlatiborskom okrugu prisutni virusi i grip

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
90 %
1.4kmh
0 %
Uto
19 °
Sre
20 °
Čet
20 °
Pet
14 °
Sub
10 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime