- REKLAMA -
15.5 C
Užice
Početna Srbija i region Društvo Tatjana Macura: Pokrenuto niz inicijativa za unapređenje položaja žena

Tatjana Macura: Pokrenuto niz inicijativa za unapređenje položaja žena

Nastavlja se sporvođenje politike usmerene ka stvaranju sigurnijeg i inkluzivnijeg društva za sve građanke

- REKLAMA -

U proteklih godinu dana organizovano je niz značajnih inicijativa usmerenih na unapređenje položaja žena u Srbiji, jačanje institucionalnog okvira i podizanje svesti o ključnim društvenim pitanjima, saopšteno je iz Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, političko i ekonomsko osnaživanje žena i borbu protiv nasilja nad ženama Tatjane Macure.

„Nastavićemo da, u saradnji sa svim relevantnim partnerima, sprovodimo politike usmerene ka stvaranju sigurnijeg, pravednijeg i inkluzivnijeg društva za sve građanke Srbije”, izjavila je ministarka Macura.

Na normativnom planu, uskoro se očekuju izmene i dopune ključnih zakona koji će unaprediti sigurnost i bezbednost žena, uključujući Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, Krivični zakonik, kao i usvajanje Zakona o sprečavanju i suzbijanju trgovine ljudima i zaštiti žrtava.

Jedan od najznačajnijih događaja bila je prva međunarodna konferencija na visokom političkom nivou „Belgrade Women’s Conference RISE2025“, koja je okupila više od deset međunarodnih delegacija i istaknute učesnike iz zemlje i sveta.

Poseban značaj konferenciji dalo je i obraćanje  supruge predsednika Republike Srbije Tamare Vučić čime je dodatno naglašena poruka koja dolazi sa visokog nivoa o važnosti osnaživanja žena u Srbiji i globalno.

Na međunarodnom planu, Kabinet je aktivno učestvovao u radu Ujedinjenih nacija, uključujući 80. zasedanje Generalne skupštine i 70. zasedanje Komisije o statusu žena.

Kako je istaknuto, tom prilikom organizovan je po prvi put poseban događaj u sedištu UN na temu izgradnje zajedništva i partnerskih odnosa na polju zaštite i unapređenja prava žena, u partnerstvu sa više država, UN Women i OEBS, koji je naišao na značajno međunarodno interesovanje i dodatno pozicionirao Srbiju kao aktivnog aktera u oblasti rodne ravnopravnosti.

Kabinet je sproveo i niz društveno odgovornih kampanja, među kojima se izdvaja nacionalna kampanja „Za srce više”, usmerena na podizanje svesti o fertilitetu i podršku mladima, realizovana u saradnji sa organizacijom civilnog društva IVF Centar.

Kroz ove aktivnosti poseban akcenat stavljen je na uključivanje mladih, edukaciju i jačanje međusektorske saradnje.

U cilju jačanja lokalnih kapaciteta i podrške organizacijama koje se bave unapređenjem položaja žena, Kabinet je pružio podršku za 22 jedinice lokalne samouprave i 102 organizacije civilnog društva, čime je dodatno osnažena mreža aktera koji doprinose ostvarivanju rodne ravnopravnosti širom Srbije.

Poseban doprinos ostvaren je kroz formiranje i jačanje partnerstava, poput Koalicije za sprečavanje dečijih brakova, koja okuplja relevantne institucije i organizacije sa ciljem sistemskog rešavanja ovog važnog društvenog problema, prenosi Tanjug.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
64 %
3.6kmh
65 %
Pet
15 °
Sub
14 °
Ned
17 °
Pon
13 °
Uto
9 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime