Nema opravdanja za nasilje, prekinimo to zajedno, poručuje Mreža žena protiv nasilja, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Za gotovo tri i po godine primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici razmatrano je više od 166.000 slučajeva nasilja u porodici, saopšteno je danas iz Ministarstva pravde povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka svetske kampanje “16 dana aktivizma”.

Od početka godine u Srbiji je ubijeno 15 žena, a više je od 11.000 prijavljenih slučajeva nasilja nad njima, upozorila je danas Ženska mreža Stranke slobode i pravde (SSP) u saopštenju.
Od 1. juna 2017. godine, kada je počela primena tog zakona, pa do kraja oktobra ove godine, grupe za koordinaciju i saradnju, koje su obrazovane na području svakog osnovnog javnog tužilaštva, izradile su 51.823 individualna plana zaštite i podrške žrtvama.
Dačić:Nasilje nad ženama u svetu se uvećalo tokom korone
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, da najnoviji podaci pokazuju da se nasilje nad ženama uvećalo tokom pandemije korona virusa. Dačić je kazao da je u svetu čak 15 miliona žena bilo izloženo različitim vrstama nasilja u svojim domovima tokom karantina, piše Tanjug.
Generalna sekretarka Saveta Evrope (SE) Marija Pejčinović Burić izjavila je da su zabrane kretanja radi suzbijanja korona virusa uticale na rast nasilja nad ženama i da treba preduzeti korake kako bi se obezbedilo da dom ne postane ponovo mesto straha.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra, Pejčinović Burić je navela da se ne sme dozvoliti da ograničenja kretanja, finansijske prepreke i neizvesnost ohrabre počinioce nasilja, bilo kod kuće ili na internetu, i da za sve takve oblike nasilja mora postojati nulta tolerancija.
Ona je u pisanoj izjavi navela da Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznata kao Istanbulska konvencija, poziva na usvajanje konkretnih mera protiv takvog nasilja, kao što su 24-časovne telefonske linije i savetovališta, lakši pristup žrtava sigurnim kućama, mere zaštite i brze policijske intervencije.
Podsetimo, 25. novembar proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba, održanom u Bogoti 1981.godine. Datum je odabran kao dan sećanja na sestre Mirabel koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo u Dominikanskoj republici 1960.
Godine 1999. Ujedinjene Nacije su rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Izvor Tanjug/FoNet
Foto Tanjug / MUP, ilustracija