Udruženje građana “Da (ne) dišemo Duboko” uredilo je u nedelju centar Lunovog sela kod Užica, prostor gde je pre godinu dana održan prvi protest zbog požara na deponiji “Duboko” i odakle je krenuo otpor i borba za zdravu životnu sredinu.
U saopštenju piše da je tokom akcije prostor očišćen i pokošen, te da je uklonjeno uvenulo zimzeleno rastinje i zasađene tuje, ukrasne vrbe i cveće.
“Za nekoliko dana ćemo pustiti i sajt udruženja, a uradićemo i mural na mestu gde su se 100 dana odvijale danonoćne blokade dovoza smeća na izgorelu deponiju”, kaže rukovodilac projekta “Eko feniks” Jovana Ostojić.
Ova akcija je i jedna u nizu kojom udruženje obeležava godinu dana od majskog požara na deponiji “Duboko” koji je gašen tri nedelje “i tokom koga su zagađeni vazduh, voda, zemlja”.
Predsednik udruženja Jovan Topalović je podsetio da su tada organizovani protesti, te da je
izdejstvovana privremena meru zatvaranja deponije “Duboko”.
“Naložena je njena sanacija i rekultivacija, izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda, imali su rok od 120 dana da to urade, ništa još nije urađeno”, kazao je on.
Tužbe protiv odgovornih, kako je naveo, “su u toku” a članovi udruženja nastavljaju borbu za zdravu životnu sredinu.
Projekat se realizuje u okviru projekta “EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu s organizacijama civilnog društva. To su Novosadska novinarska škola, ENECA, Užički centar za prava deteta, Nova planska praksa, Sigurne staze, Mladi poljoprivrednici Srbije i međunarodni partner, fondacija Fridrih Ebert. Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan do 2026, dodaje se.