Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladan Petrov smatra da je jedna od suštinskih poruka predloga Univerziteta u Beogradu za izlazak iz krize to da će uslediti radikalizacija ako ne bude ispunjeno sve što oni žele.
Petrov je za K1 TV naveo da se ta poruka vidi iz dela dokumenta gde je navedeno da će, ako Ministarstvo ne ispuni zahteve u razumnom roku, Univerzitet morati da razmotri druge načine borbe za ostvarenje svojih prava i stupiti u protestnu obustavu rada.
Prema rečima Petrova, poruka dokumenta je da će se pokušati sa početkom nastave i objašnjenjem studentima u blokadi da će blokade opstati i da se finansijske prenadležnosti koje su ukinute u prethodnih nekoliko meseci vrate, a da će se, ako se to ne učini, ući u neke druge, radikalnije oblike borbe.
Petrov smatra da mnogi dekani očigledno nisu svesni koliki je stepen njihove odgovornosti za stanje na fakultetima jer umesto da idemo na čist teren, mi se uvlačimo u neke hibridne oblike koji ne mogu da dovedu do nekih konkretnih rešenja.
On je dodao da se dokumentima poput ovog ne šalje nikakva poruka da će se nastava, odnosno školska godina normalizovati.
Prema mišljenju Petrova, naziv dokumenta – Inicijativa za spas univerziteta – je pretenciozan i neadekvatan jer je neophodno u poslednjem trenutku pokušati spas akademske godine.
Petrov je naveo da ni među studentima u blokadi nema onih koji su oduševljeni ovakvom platformom zato što, kako je naveo, vide licemerje koje postoji kod dela uprave univerziteta.
– Školska godina je praktično izgubljena, iz moje perspektive bilo bi neozbiljno da kažem da postoji šansa. Ovde se fingira da je tako nešto moguće. Gde su ti dekani jer su oni najodgovorniji za sve. Čemu ovaj dokument zaista služi, da li on služi za razgovor sa studentima u blokadi ili razgovor sa Vladom Srbije – upitao je Petrov.
Petrov je ocenio da je veliki poraz univerzitetskih profesora koji su bili neutralni tokom prethodnih šest meseci to što nisu istupili i rekli da je ovakvo stanje neodrživo.
Prema njegovim rečima, studenti u blokadi su shvatili blokadu kao apsolutnu obustavu svih aktivnosti na fakultetu, zbog čega pojedini studenti smatraju nastavak nastave kao izdaju od strane profesora koji su podržali blokade.
Petrov je dodao da bi uprave fakulteta i Ministarstvo prosvete morali da uspostave dijalog i nađu rešenje za organizovanje prijemnih ispita.
On smatra da bi dogovor Ministarstva i uprava univerziteta omogućio da se oslabi uticaj profesora-aktivista koji i dalje ohrabruju studente u blokadi da je kroz univerzitet moguće ostvariti političke ciljeve.