Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.
“Procenujući nepovoljnom epizootiološku situaciju u vezi sa pojavom bolesti slinavke i šapa u neposrednom susedstvu, u Mađarskoj, bolesti kuge malih preživara u Rumuniji, zatim boginja ovaca i koza u Grčkoj i prisustva AKS na teritoriji Evrope, a u cilju sprečavanja unošenja i širenja pomenutih bolesti na teritoriji Republike Srbije, tokom maja je pojačan nadzor i kontrola hrane životinjskog porekla u prometu, skladištima, registrovanim i odobrenim objektima za proizvodnju hrane”, potvrdjeno je u resornom ministarstvu.
Podsetimo, u Somboru su 5. maja veterinarski inspektori u saradnji sa policijom sproveli vanrednu kontrolu na pijaci. Na jednoj od tezgi zatečeno je oko 69 kilograma suvomesnatih proizvoda bez žiga, deklaracije ili dokaza o poreklu. Proizvodi su uklonjeni sa tržišta i propisno uništeni u prisustvu nadležnih službi.
Istog dana u Kljajićevu, u registrovanom objektu za preradu mesa, zatečeno je oko 33 kilograma proizvoda bez mogućnosti utvrđivanja porekla i bez dokumentacije o sledljivosti. Hrana je povučena iz prometa, objekat je privremeno zatvoren, a preduzete su mere u skladu sa zakonom.
U Kanjiži i Senti je 4. maja kontrolom utvrđeno prisustvo oko 30 kilograma mesa, 32 kilograma mlečnih proizvoda, 10 kilograma ribe i 50 kilograma hrane za životinje, sve bez adekvatne dokumentacije. Proizvodi su poreklom iz inostranstva i proglašeni su nebezbednim. Povučeni su iz prometa i uništeni u skladu sa propisima.
U neregistrovanom objektu u Srbobranu 5. maja je zatečeno približno 450 kilograma hrane životinjskog porekla – sveže i pečeno meso bez žiga i pregleda veterinarskog inspektora. Delatnost je odmah obustavljena, a hrana uništena u kafileriji.
Velika količina nebezbedne hrane otkrivena je 10. maja u Horgošu, gde je postupajući po pozivu kriminalističke inspekcije veterinarski inspektor iz Kikinde izvršio kontrolu zaustavljenog vozila.U njemu je pronađeno oko 900 kilograma mesnih i 160 kilograma mlečnih proizvoda bez ikakve prateće dokumentacije, prevoženih na neodgovarajućoj temperaturi i bez mogućnosti utvrđivanja porekla. Sva hrana je proglašena nebezbednom i upućena na uništenje.
Na pitanje kako se vrše kontrole, u resornom ministarstvu navode da veterinarski inspektori sprovode veterinarsko-sanitarne kontrole i nadzor na osnovu planova izrađenih upotrebom analitičkih metoda koje uključuju posebne elemente, odnosno kriterijume za procenu rizika.
“Inspekcija planira kontrole na osnovu sezonskih varijacija i prethodnih izveštaja, prijava potrošača, prijava drugih inspekcija ili institucija. Svi planovi se usklađuju sa zakonodavnim okvirima i strategijama zaštite zdravlja životinja i bezbednosti hrane. Inspekcijske kontrole sprovode se na različitim mestima kontrole, uključujući farme, klanice, prerade, maloprodaje, veleprodaje. Kontrole uključuju proveru prateće dokumentacije, deklaracije, označavanje hrane kao i uslove skladištenja i transporta proizvoda”, navode u ministartsvu.
Biznis.rs