Juče je održana sednica Skupštine opštine Čajetina na kojoj su odbornici raspravljali o 45 tačaka dnevnog reda.
Doneta je odluka o rebalansu budžeta za 2025. godinu, kojim su predviđena sredstva kreditnog zaduženja opštine u iznosu od 250 miliona dinara na ime kupovine Industrije mesa u Čajetini.
Skupština je, inače, ranije donela odluku o pribavljanju Industrije mesa u svoju svojinu, tako da je danas doneta odluka o podizanju kredita kojim bi delom bila isplaćena Industrija mesa. Cilj je da se prošire kapaciteti Agrobiznis centra koji posluje u okviru „Eko agrara“, kako bi u perspektivi tu bili mlekara, sušara, hladnjača i deo klanice, kao i deo magacinskog prostora koji se izdaje robnim rezervama, sa čim bi se nastavilo i kada opština postane vlasnik Industrije mesa.
Takođe, usvojen je izveštaj o izvršenju budžeta za prvih devet meseci ove godine, kao i odluke o imenovanju direktora JKP „Vodovod“ i „Eko agrara“. Imenovani su dosadašnji direktori preduzeća koji su se prijavili na konkurs i nakon toga ponovo izabrani na te funkcije.
Usvojeno je i nekoliko odluka o otuđenju i pribavljanju građevinskog zemljišta u javnu svojinu.

Na sednici je predstavljen izveštaj, kao i plan i program rada Predškolske ustanove. Prema rečima Arsena Đurića, predsednika SO Čajetina, novi vrtić na Zlatiboru će otpočeti sa radom u narednih deset dana.
„U toku je izrada idejnih rešenja za rekonstrukciju i proširenje starog dela vrtića i osnovne škole na Zlatiboru. Nadam se da ćemo tokom zime završiti projektnu dokumentaciju i konkurisati kod Ministarstva prosvete, jer je školska zgrada njihovo vlasništvo. Cilj je da se stari deo škole poruši i izgradi novi objekat na tri nivoa, koji bi bio povezan sa novim delom zgrade. Ovim bi se dobilo osam do deset novih učionica, s obzirom na to da ove godine imamo tri odeljenja prvog razreda, a sledeće godine, po svemu sudeći, i više, jer se broj dece na Zlatiboru konstantno povećava“.
Ovaj projekat će, kaže Đurić, omogućiti da sva deca pohađaju nastavu u prvoj smeni, što bi bilo značajno i za decu i za roditelje, ali i za ekonomičnost u smislu troškova za energente i ostale rashode.
„Za rekonstrukciju starog dela vrtića biće potrebno obezbediti alternativni prostor, pa će ovim projektom biti predviđeno da deo škole ispod fiskulturne sale posluži kao privremeni prostor u kojem će deca boraviti dok traje adaptacija.
Ovo su projekti koji bi trebalo da otpočnu naredne godine i da se završe u naredne dve do tri godine, čime bi se dugoročno rešio problem vrtića i škole na Zlatiboru”, objašnjava Đurić.
On je napomenuo i da je Ministarstvo finansija uvelo rigorozne mere po kojima će budžeti opština za 2026. godinu biti umanjeni za 15 do 20 odsto u odnosu na budžete ove godine. Planirani prvobitni budžet opštine Čajetina za narednu godinu iznosiće oko tri milijarde dinara.








