- REKLAMA -
10.8 C
Užice
Početna Srbija i region Nesvakidašnji prikaz na nebu – supermesec u punom obimu

Nesvakidašnji prikaz na nebu – supermesec u punom obimu

Na nebu će se danas pojaviti najveći supermesec u godini, a njegova blizina Zemlji učiniće da izgleda veće i svetlije nego inače u vreme punog Meseca. 

- REKLAMA -

Supermesec se javlja zato što Mesec ne kruži u savršenoj orbiti oko Zemlje već u elipsi, zbog čega je nekada tokom godine bliži a nekada dalji, prenosi Gardijan.

Kada se Mesec u vreme kada je pun nađe na udaljenosti od deset odsto od svoje najbliže tačke Zemlji, naziva se supermesecom, koji će 5. novembra u Beogradu dostići svoj pun obim u 14.19 sati, objavljeno je na sajtu Timeanddate.

Mesec će u tom trenutku, kao i u narednoj noći, izgledati osam odsto veći i oko 16 odsto svetliji od proseka.

U svojoj najbližoj tački, Mesec je udaljen oko 350.000 kilometara od Zemlje, dok je u svojoj najudaljenijoj tački udaljen oko 400.000 kilometara.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
10.8 ° C
10.8 °
10.8 °
68 %
1.8kmh
0 %
Sre
11 °
Čet
11 °
Pet
10 °
Sub
9 °
Ned
15 °

Poslednje vesti

U planu pranje ulica

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime