- REKLAMA -
-6.4 C
Užice
Početna Srbija i region Društvo Macura: 2025. godina pokazala da su žene pokretačka snaga Srbije

Macura: 2025. godina pokazala da su žene pokretačka snaga Srbije

- REKLAMA -

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, političko i ekonomsko osnaživanje žena Tatjana Macura predstavila je danas rezultate rada svog kabineta za 2025. godinu, istakavši da je ova godina obeležena konkretnim pomacima u unapređenju položaja žena u Srbiji.

Obraćajući se novinarima, ministarka je ocenila da je 2025. godina „definitivno godina žena“, naglasivši da su žene ključni nosioci društvenih, ekonomskih i političkih promena.

Kabinet je ušao u 2025. godini sa budžetom od oko 450 miliona dinara, od čega je više od 200 miliona dinara tokom godine usmereno ka organizacijama civilnog društva i jedinicama lokalne samouprave. Za 2026. godinu najavljeno je dodatno povećanje sredstava za lokalne samouprave, kao i nove nacionalne kampanje usmerene na političko i ekonomsko osnaživanje žena i Nacionalna kmapanja o fertilitetu. Podsticaće se i meðusobno umrežavanje organizacija civilnog društva koje žele da saraðuju sa Kabinetom.

Kao jedan od najznačajnijih rezultata izdvojeno je smanjenje broja smrtnih ishoda u slučajevima porodičnog nasilja. Ministarka je naglasila da takvi rezultati predstavljaju snažan podsticaj za dalji rad, a ne razlog za zadovoljstvo, te da je neophodno kontinuirano jačanje multisektorske saradnje i unapređenje propisa.

Tokom godine pripremljene su izmene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, sa posebnim fokusom na multisektorsku saradnju, interes žrtve i prepoznavanje dece kao indirektnih žrtava, kao i izmene Krivičnog zakonika uz prepoznavanje “osvetničke pornografije” kao posebnog krivičnog dela. Usvojen je i tzv. Zakon o alimentacionom fondu, kojim se dodatno štite jednoroditeljske porodice sa decom koje u najvećem broju čine žene.

Na međunarodnom planu, kabinet ministarke organizovao je prvu međunarodnu ministarsku konferenciju „Belgrade Women’s Conference RISE 2025“, uz učešće više od deset međunarodnih delegacija, kao i aktivno učešće Srbije na skupovima u okviru Ujedinjenih nacija i u više evropskih i svetskih centara.

Posebna pažnja posvećena je lokalnom nivou kroz važne inicijative „Žene – Snaga juga“, „Žene – Snaga krajine“ i ,,Žene pokreću Srbiju” koje su istakle potencijal žena u lokalnoj politici i privredi.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
-6.4 ° C
-6.4 °
-6.4 °
82 %
1.9kmh
5 %
Uto
-6 °
Sre
-3 °
Čet
3 °
Pet
9 °
Sub
12 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime