Dr Miloš Božović, direktor Zdravstvenog centra Užice, saopštio je da je u toj ustanovi, tokom ove godine, zbog epidemije korona virusa, zaposleno 268 zdravstvenih radnika.
„Mi jedva čekamo da neko od lekara završi staž i da ga zaposlimo“, poručio je Božović.
On je dodao da je „ od 268 novozaposlenih na neodređeno vreme, 60 lekara, 145 medicinskih sestara i tehničara, a deo je nemedicinsko osoblje“.
Od novoprimljenih zdravstvenih radnika, kako je objasnio, njih 202 su u kovid sistemu ZC Užice.
Istakavši da su „zdravstvenim radnicima, koji su u kovid sistemu, isplaćene državne stimulacije od marta do jula ove godine“, on je dodao da je u pripremi takva isplata za avgust i septembar.
„Država je uradila za zdravstvene radnike sve ono što je obećala“, poručio je direktor ZC Užice.
Oko 300 medicinara iz inostranstva prijavilo se na volontiranje
Na poziv portala “Tačka povratka” i Vlade Srbije medicinskim radnicima u inostranstvu da se u slučaju potrebe privremeno vrate u zemlju i pomognu u borbi sa epidemijom koronavirusa u Srbija, do kraja marta prijavljeno je oko 300 lekara i medicinskog osoblja.
Direktor programa “Tačka povratka” Ivan Brkljač rekao je da su ovi lekara popunili formulare koji su bili postavljeni na portalu i naveli datume i termine u kojim bi mogli da budu na raspolaganju Srbiji.
“Sve je zasnovano na volonterskom radu i oni bi se samo privremeno vratili u zemlju”, objašnjava Brakljač i kaže da se za sada najviše njih prijavilo za povratak iz Nemačke i Sjedinjenih Američkih Država.
On dodaje da trenutno rade na formiranju baze podataka i napominje da će ovi lekari tek kada se iskoriste kapaciteti našeg zdravstvenog sistema ukoliko bude potrebe, biti angažovani.
Izazovi povratka
Zdravstveni radnici iz Srbije koji rade u inostranim zemljama obično imaju sigurno radno mesto i vezani su ugovorima, prenosi Dojče vele (DW).
U Srbiji ima lekara koji nemaju posao. Treba prvo te ljude angažovati i platiti. Želju da pomognem Srbiji imam, problem je u tome što svi ljudi iz naše zemlje koji rade u Nemačkoj, rade legalno. Imaju ugovor i ne mogu ga jednostrano i na brzinu raskinuti i otići u Srbiju bez konsekvenci“, kaže za DW Predrag Krstić koji je na specijalizaciji interne medicine i kardiologije u Albštatu.
Izgleda da ovaj poziv nije imao mnogo uspeha. Šta više, pojedini lekari iz Nemačke su ovaj poziv za Dojče vele ocenili kao “licemeran” zato što im naša država u vreme kada su živeli u njoj nije nudila adekvatne radne uslove a ne bi to činila ni sada, misle oni.
Širom sveta je vidljiva ozbiljna nestašica medicinskog osoblja, posebno lekara specijalista. Ipak, zemlje se na različite načine bore za dovoljan broj “belih mantila”, prenosi Kamatica. Bogate to čine najlakše jer su primamljive lekarima iz manje razvijenih zemalja. A zemlje poput naše pišu apele i zapošljavaju na određeno, ako imaju koga.
Koordinator Ministarstva zdravlja za kovid Slobodan Milisavljević je izjavio da je u zdravstvenom sistemu mnogo zaraženih te da bi u rad kovid bolnica mogli biti uključeni stomatolozi i lekari iz privatnog sektora.
Serijal tekstova „Smanjuje se broj Užičana, obrnimo proces“ sufinansiran je sredstvima Grada Užica namenjenih sufinansiranju projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja u 2020. godini.