- REKLAMA -
2.8 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Deponija „Duboko“: ekološki i komunalni rizik za Užice

Deponija „Duboko“: ekološki i komunalni rizik za Užice

Regionalna deponija „Duboko“ i dalje predstavlja najveći ekološki i komunalni rizik za grad Užice, a realizacija planiranih mera sanacije i rekultivacije odvija se sporo i bez jasnih informacija o dostignutom stepenu izvršenosti, utrošenim sredstvima i rokovima. Tim razlozima odbornici opozicije Skupštine grada Užica obrazložili su predlog da se tokom 15. sednice gradske skupštine raspravlja o stanju na deponiji „Duboko“. Rasprava je trajala oko četiri sata.

- REKLAMA -

Nema lokacije za odlaganje otpada

Kao predstavnik predlagača rasprave, odbornik Ivan Đokić istakao je da Grad Užice više nema lokaciju za deponovanje otpada, niti jasan plan za budućnost.

„Deluje jednostavno, međutim, ovo su veoma, veoma ozbiljni problemi, koji ne mogu da se reše u kratkom vremenskom periodu… Izgradnja nove deponije podrazumeva odabir nove lokacije, dobijanje dozvola… jedan dug, višegodišnji proces“, naveo je Đokić.

On je kao akutan problem izdvojio zagađenje Turskog potoka i područja Lužničke doline.

„Imamo merenja koja pokazuju da je Turski potok ekstremno zagađen vodotok… Nemamo mogućnost da predvidimo šta će se dešavati u budućnosti sa celim tim područjem“, rekao je Đokić, podsetivši da su prethodnih godina velike količine otpada deponovane mimo zaštitne folije, dok je postojeća dodatno oštećena tokom požara.

Procedne vode i mere sanacije

Govoreći o neophodnim koracima, Đokić je istakao da je za poboljšanje kvaliteta prečišćavanja otpadnih i procednih voda neophodno sprečiti prodor atmosferskih voda u telo deponije.

Podsetivši da je Evropska unija učestvovala u finansiranju izgradnje deponije „Duboko“, a da je kreditom finansirano gašenje požara na deponiji u maju 2024. godine, Đokić je predložio nadležnima da se obrate Evropskoj uniji za pomoć radi rešavanja problema

„To podrazumeva prekrivanje postojećeg tela deponije ili zemljom ili geotekstilom, geomembranama ili nekim drugim načinima koji će se definisati u projektu“, naveo je on.

Odbornik Nebojša Ristanović upozorio je na stanje postrojenja za prečišćavanje.

„Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ste postavili bez ikakve ispravne dokumentacije. U neispravnoj laguni trenutno se nalazi 600 kubika opasnog materijala i samo je pitanje vremena kada će biti pušten u Turski potok i kada će doći do još gore ekološke katastrofe“, rekao je odbornik Nebojša Ristanović.

Stav JKP „Duboko“

V. d. direktora JKP „Duboko“ Milan Nenadić naveo je da je zagađenje Turskog potoka prisutno od osnivanja deponije i da je postavljeno mobilno postrojenje za prečišćavanje procednih voda.

„Ne možemo odjednom da dekontaminiramo korito reke koje je 13 godina zagađivano… Trenutni odnos je 70-30: 70 metara kubnih na dnevnom nivou, a 30 kubika se vraća na telo deponije“, naveo je Nenadić.

On je potvrdio da je nakon požara oštećena folija i da je na petoj etaži deponije odložena veća količina otpada bez zaštitne folije.

“Iskreno se nadamo da ćemo u narednih šest meseci započeti da radimo kao pretovarna stanica, kao reciklažni centar, i da uradimo sanaciju postojećeg tela. Mi trenutno gore ništa ne radimo, sem prevoza. Imamo tu osam ljudi angažvanih oko prevoza, imamo oko finansija posla, imamo pravnih poslova, ali ovako da fizički nešto da radimo, nemamo tih poslova. Tražio sam pomoć od gradonačelnice da smanjimo broj bar još za deset ljudi.“

„Bez sanacije deponije nećemo moći da dođemo do pravog rešenja za ocedne vode. Sa sanacijom će se rešiti i otpadne vode i prikupljanje tih otpadnih voda sa pete etaže i bolja kategorizaciju potoka“, istakao je Nenadić, dodajući da je prošle godine urađena prva laguna, da se druga privodi kraju i da je neophodna dodatna izolacija i pumpa za prebacivanje ocednih voda.

Kontrola vode i zdravstveni rizici

Predsednica odborničke grupe SNS-a i direktorka Zavoda za javno zdravlje Užice Marija Palikuća navela je da Zavod više od deset godina prati kvalitet Turskog potoka.

„Uvek je stajalo u napomeni … da je neophodno intezivirati izgradnju i aktivirati uređaje za prečišćavanje otpadnih voda… Zavod je po zahtevu javno-komunalnog preduzeća Duboko uradio analizu, pre i nakon puštanja u rad mobilnog postrojenja, i voda je bila ispravna. Ne možemo očekivati da Turski potok posle mesec dana od rada postrojenja bude totalno prečišćen. Nažalost, verovatno treba dugo vremena“, rekla je Palikuća.

Odbornik Demokratske stranke Ivan Filipović zatražio je svakodnevna ispitivanja kvaliteta vode i ukazao na potencijalnu opasnost po poljoprivredu i zdravlje građana.

Odbornik Demokratske stranke Ivan Filipović je preporučio svakodnevna ispitivanja kvaliteta Turskog potoka i deponijskih voda koje se prerađene u njega ispuštaju

„Da li smeće koje smo odvezli u Duboko pojedemo kroz poljoprivredne proizvode?… Ništa u ovom gradu nije prioritet kao to da zaštitimo živote našeg građana“, istakao je Filipović.

Odgovornost, finansije i buduća rešenja

Više odbornika ukazalo je na izostanak odgovornosti za rad deponije nakon isteka dozvola, kao i na probleme u transportu otpada i finansiranju.

Predsednik odborničke grupe Užička republika Marko Radojičić ukazao je da je mobilno postrojenje iznajmljeno, a ne kupljeno.

„Zašto mi ove godine plaćamo taj zakup… ako nemamo sve otpadne vode upojene u to postrojenje?“, upitao je Radojičić.

Odbornik Ivan Đokić je naveo da regionalni i lokalni planovi upravljanja otpadom više ne odgovaraju realnom stanju.

„Kako možemo da funkcionišemo ako nemamo nijedan važeći plan koji tretira komunalni otpad?“, upitao je on.

Direktor JKP Duboko Milan Nenadić je istakao da je u planu izrada projektne dokumentacije i da se, po obećanju resornog ministarstva, početak sanacije očekuje 2026. godine.

„Sanacija deponije ne može da se uradi tako brzo i to će trajati sigurno dve, tri godine“, naveo je Nenadić.

Predsednik odborničke grupe Zeleno-levi front Vladan Sinđić ocenio je da je sanacija jedino trajno rešenje.

Predsednik odborničke grupe Zeleno-levi front istakao je da trenutno nema primarne selekcije na području grada Užica. „Plavi kontejneri koji stoje u gradu praktično ne služe ničemu. Oni su jednostavno kontejneri za skupljanje otpada koji će završiti na deponiji“, naveo je Sinđić ukazavši i da rezultati primarno selektovanog otpada sa područja grada i regiona nisu bili dovoljno dobri ni prethodnih godina. On je predložio edukaciju građana, kompostiranje biorazgradivog otpada i prodavanje komposta.

„Sanacija je u ovoj situaciji jedino moguće rešenje… da se deponija dovede u stanje da ne emituje dalje zagađenje“, istakao je Sinđić.

Zaključci sa rasprave bez zaključka

Tokom rasprave, odbornici opozicije su se saglasili da je problem deponije „Duboko“ sistemski i dugotrajan, a da su izostali konkretni rokovi i jasna odgovornost za dosadašnje propuste. Dok se kao moguća rešenja pominju sanacija, pretovarna stanica, primarna selekcija otpada i izrada novih planskih dokumenata, otpad iz Užica i većine lokalnih samouprava osnivača trenutno se odvozi u Lapovo i Jagodinu.

Udruženje: Skupštinska tačka “deponija Duboko” prođe, ali transfer stanica neće proći nikad!

„To su dve sanitarne deponije koje su nama najbliže, mada je i tu pitanje kapaciteta, koliko će to moći da izdrži i šta ćemo za tri godine. Svi smo u problemu“, napоmenuo je direktor JKP Duboko.

Prema navodima Radovana Novakovića, predsednika odborničke grupe Užička akcija, bez zakonskog osnova su ugovoreni poslovi transporta otpada, „poslovi vrednosti oko više stotina hiljada evra godišnje“. „Na osnovu čega se vrši transport smeća sa privatnim firmama i zbog čega nije rađen tender? Na osnovu kkave neposredne pogodbe su zaključivani ti poslovi koji izazvaju sumnju u ozbiljnu korupciju. Postoje razlozi za duboku sumnju da, između ostalog, ta firma nema licencu za prevoz smeća i da preko noći pokušavaju da dobiju licence“, napomenuo je Novaković.

Odbornici opozicije su ukazali da je sa deponije Duboko prethodnih godina nestala veća količina aluminijuma i gvožđa, te oko 3 500 tona kartonskog otpada vrednosti 500.000 evra. Odgovarajući na te navode, direktor JKP Duboko je kazao da ta saznanja odbornici treba da predoče Ministartsvu unutrašnjih poslova, dok su odbornici zatražili od direktora, kao odgovornog lica, da preduzme neophodne mere.

Srđan Nedeljković, član Gradskog veća Užica zadužen za javna preduzeća izneo je stav da „treba napraviti sistem koji će da funkcioniše“: da treba uključiti sve relevantne činioce u izradu studije za rad transfer stanice, te da na prostoru RCUO Duboko treba napraviti pretovarnu stanicu za otpad sa područja Užica, potom uvesti primarnu selekciju otpada i vratiti sve zaposlene na svoje pređašnje radno mesto u JKP Duboko.

„Svaka limenka koja se ubaci u kantu u Užicu završi u Lapovu. To je besmisleno“, prokomentarisao je odbornik Milovan Kuburović, složivši se sa stavom gradskog većnika da je za Užice najbolje da osmisli strateški plan i pronađe lokaciju za deponiju za Užice i tri okolne opštine i da podigne kredit za njenu gradnju „kako bismo se restartovali“.

15. sednica Skupštine grada Užica

- Advertisement -
J.P.
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
clear sky
2.8 ° C
2.8 °
2.8 °
93 %
0.9kmh
0 %
Pet
3 °
Sub
10 °
Ned
10 °
Pon
11 °
Uto
11 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime