U Srbiji se danas nizom manifestacija obeležava Dan nauke, na dan rođenja Nikole Tesle.
Nikola Tesla – izumitelj čiji su pronalasci preobrazili čovečanstvo, rođen je 10. jula 1856, a njegov rođendan u Srbiji se od 2011. godine obeležava kao nacionalni Dan nauke.
Vlada Srbije je krajem avgusta 2010. na predlog Ministarstva za nauku, donela odluku da se dan rođenja velikog srpsko-američkog naučnika proglasi Danom nauke u Srbiji, s namerom da to bude prilika kako za podsećanje na velikog sunarodnika, tako i za promociju nauke i inovatorstva u Srbiji.
Nikola Tesla (1856–1943) bio je jedan od najvećih naučnika i pronalazača u istoriji, poznat po razvoju obrtnog magnetnog polja, polifaznih sistema, indukcionog motora i sistema za distribuciju električne energije sa minimalnim gubicima. Priznat je i kao pionir radio-tehnike, posthumno dobivši pravo na patent radija. Patentirao je oko 300 izuma.
Rođen je 10. jula 1856. u Smiljanu, tada u sklopu Austrougarske. Studirao je u Gracu i Pragu, ali nije završio studije. Radio je širom Evrope, a 1884. odlazi u SAD. Nakon sukoba s Edisonom, njegove izume prihvata Vestinghaus, što vodi ka izgradnji prve hidroelektrane na Nijagari 1896. godine.
Tesla je kasnije istraživao bežični prenos energije, visoke frekvencije i radio-talase. Preminuo je u Njujorku 7. januara 1943. u 87. godini. Po njemu je nazvana jedinica za magnetnu indukciju – tesla. Njegova zaostavština čuva se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.