Grad Užice od 2013. godine subvencioniše vantelesnu oplodnju za parove koji nemaju mogućnost da prirodnim putem dođu do potomstva. Javni poziv za zainteresovane parove raspisuje se dva puta godišnje, a jedini uslov je da je svaki par koji konkuriše maksimalno iskoristio državnu pomoć po ovom osnovu i da se kroz stručnu medicinsku dokumentaciju lekar ustanovi da li postoje i minimalni uslovi za potomstvo bez obzira na broj godina.
Od 25 hiljada dinara koliko je bilo u početku ove akcije, iznos je u tekućoj godini dostigao 250 hiljada dinara po zahtevu. Ako se vantelesna oplodnja radi u zemlji to većinski pokriva troškove, a ukoliko je u inostranstvu pokriva deo troškova.
Procedura nalaže da parovi sve isfinansiraju sami, pa nakon kompletne procedure podnose dokument kojim se potvrđuje da je obavljen postupak vantelesne oplodnje kako bi refundirali troškove.
U skladu sa vođenjem odgovorne populacione politike Grad Užice od 2013. godine izdvaja značajna sredstva za vantelesnu oplodnju mladih bračnih parova iz Užica koji nisu u mogućnosti da dođu do potomstva. Svake godine raspisujemo dva konkursa, tokom proleća i jeseni. U javnom konkursu navodimo kako ćemo finansirati pet mladih bračnih parova, međutim, stav gradskog rukovodstva jeste da će svi zainteresovani koji ispunjavaju uslove dobiti sredstva kao subvenciju za vantelesnu oplodnju“, izjavio je Vidoje Drndarević, član gradskog veća za socijalnu politiku.
Prema njegovim rečima, na prvi raspisani javni poziv u 2020. godini prijavilo je se pet parova koji su ispunili uslove konkursa. Oni su dobili sredstva od Grada za sufinansiranje vantelesne oplodnje. Međutim, pandemija je zaustavila ceo postupak u Užicu i Srbiji. Zbog toga će vantelesne oplodnje biti zaustavljene sve dok zdravstvena situacija ne bude popravljena.